Ozón starnutia a ochranu výrobkov z gumy

Ozón je dôležitým faktorom pri starnutí gumových výrobkov v atmosfére. Ozón je aktívnejší ako kyslík, tak jeho útok na gumy, najmä nenasýtených guma, je oveľa ťažšie, než kyslík.

Ozón (o3) v atmosfére je rozkladajú molekuly kyslíka vstrebanie-krátkovlnným ultrafialovým svetlom na slnku.

Atóm kyslíka je Rekombinované s molekuly kyslíka. Tam je vrstva ozónu s koncentráciou približne 5 × 10 – v shoal 20 ~ 30km od povrchu Zeme. Vertikálne prúdenie vzduchu, ozón je priviedol k povrchu Zeme a stanovenie koncentrácie ozónu sa postupne znižuje vysoký vysoký. Okrem toho ozón vzniká na miestach, kde je sústredená ultrafialové svetlo, miesta vypúšťania a elektromotory, najmä tam, kde vznikajú elektrické iskry. Stanovenie koncentrácie ozónu v atmosfére je zvyčajne 0 ~ 5 X 10-8. Koncentrácia ozónu sa líši od regiónu k regiónu; stanovenie koncentrácie ozónu sa mení zo sezóny na sezónu. Hoci koncentrácie ozónu v blízkosti zeme je veľmi nízka, poškodenie gumových nemôže byť ignorovaná.

Nenasýtené gumy je náchylný k ozonation a jeho vzhľad po ozonation. Na rozdiel od thermo-oxidačné starnutie, ozonation gumových výrobkov vykonáva iba v povrchovej vrstve kontaktovaný ozónu. Celý ozonation proces vykonáva povrchu. Druhá je, že gumové reaguje s ozón tvorí striebro-biely tvrdý film (asi lOnm hrubé). Pri statických podmienkach, film môže zabrániť hlboké kontakt medzi ozónu a gumy, ale za podmienok dynamického kmeň alebo pod statické napätie, keď gumy pri predĺžení alebo ťahové napätie presahuje jej kritické predĺženie alebo kritické stres, film bude crack, umožňuje ozónu kontaktovať nový gumový povrch, ďalej ozonize a spôsobiť trhliny rastú, a po crack sa zobrazí, pretože základňa má stres koncentráciu, je ľahšie prehĺbiť crack a forme crack. Smer crack je kolmý na smer stres. Všeobecne, iba malé množstvo praskliny sa zobrazia pod malým tlakom (napr. 5%) a crack smer je jasne rozpoznateľný. Keď gumy je vystavené viacerých smeroch, je ťažké rozlíšiť crack smer.

Po prvé, mechanizmus gumy ozonation reakcie

Mechanizmu reakcie ozónu a nenasýtených gumy možno vysvetliť pomocou nasledovného vzorca.

Keď ozón kontakty gumových výrobkov, ozón prvýkrát reaguje s aktívne dvojitej väzby tvoria molekulárnej ozonide 1. Molekulárnej ozonide je nestabilný a rýchlo sa rozkladá na forme karbonyl 2 a zwitterion 3. Vo väčšine prípadov zwitterion a karbonyl zlúčenina sa zlučujú do voňavý oxid ©, a zwitterion môžete tiež polymerizovaný tvoriť diperoxide © alebo vysoké peroxid ©. Okrem toho, keď aktívne rozpúšťadlom napríklad metanol je prítomný, zwitterion bude tiež to reaguje s ňou tvoriť methoxyhydrogen peroxid 7.

Aktivačné energie ozónu a nenasýtených guma je veľmi nízka a reakcie je veľmi ľahké vykonávať. Je reakcia dokončená, kým dvojitej väzby gumy je spotrebovaná. V tejto dobe, striebro-biely strata-elastický film je tvorený na povrch z gumy, ako neexistuje žiadna vonkajšia sila aby film korytnačka Crack, gumy sa už naďalej ozonate. Ak ozonizovaný guma sa natiahne, alebo dynamicky deformuje, prijímajúc výsledný film bude crack, odhaľujú nové gumový povrch a reaguje s ozónom, ktorý spôsobuje crack naďalej rásť.

Nasýtené gumy neobsahuje dvojité väzby, aj keď to môže reagovať s ozónom, ale reakcia prebieha veľmi pomaly a nie je náchylný k popraskaniu.

Mnohí ľudia študovali na produkciu a rast nenasýtených gumy ozonation trhlín. Na základe experimentálnych údajov týchto výskumníkov navrhla mechanizmus crack rast a rast. Napríklad sa predpokladá, že výskyt trhlín je kvôli zlomené reťazcov molekúl vytváranom hnijúcim ozonide strese tendenciu oddeliť od seba, ktorý je väčší ako sklon rekombinácie. Rastu trhliny súvisí koncentrácia ozónu a mobilitu gumy reťazcov molekúl. Kedy je konštantná koncentrácia ozónu, väčšej mobility reťazcov molekúl, rýchlejší rast crack. To je tiež veril, že generácie a rast ozónu praskanie a fyzikálne vlastnosti tenkou vrstvou ozonide tvorený ozonation gumy a povrchovej vrstvy pôvodného

Fyzikálne vlastnosti sú odlišné. Napríklad Murray verí, že proces ozonation gumy je proces, v ktorom fyzikálnych procesoch a chemických procesoch vyskytujú spolu. Keď gumy je v kontakte s ozónom, dvojitých väzieb na povrchu rýchlo reagovať s ozónom a väčšina z nich tvoria ozonous oxid, ktorý pôvodne mäkké gumové reťaze rýchlo premení tuhé reťazec obsahujúci najviac voňavý oxid prsteňov. Keď stres je aplikovaný na gumy, stres tiahne gumy reťazca spôsobí viac dvojitých väzieb kontaktovať ozónu, takže gumové reťazec obsahujú viac voňavý oxid krúžky a stáva krehkejšie. Embrittled povrch je náchylné na popraskanie v strese alebo dynamické stres.

Haining Qianlang Gumené výrobky Factory

PRIDAŤ:No.10-2, Lianbao Road, Qianjiang priemyselný Park, Dingqiao mesto, Haining, Zhejiang 314413, Čína

TEL:+ 86-573-87767299

FAX:+ 86-573-87763488

E-mail:Sales@qlrubber.com